Prezentujte aktuální stav svého zápočtového projektu.
Prakticky si ověřte znalosti získané na přednášce, nezapomeňte, že v Javě existují různé knihovny a musíte se řídit vlastnostmi použité knihovny. Např. pro parsery XML můžete použít několik knihoven.
XML (Extensible Markup Language) – značkovací jazyk, kde jsou data odělena v souboru jednotlivými tagy. Je vhodný např. pro výměnu dat mezi různými aplikacemi.
Odzkoušejte si příklady z přednášky a porovnejte probrané rozhraní SAX (Simple API for XML) a DOM (Document Object Model).
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?> <lide> <osoba> <jmeno="Pepa" /> </osoba> <osoba> <jmeno="Karel" /> </osoba> </lide>
JSON (JavaScript Object Notation) formát pro výměnu dat nejen na Webu. Oproti XML je vhodnější pro zápis krátných strukturovanch dat. Základní typy (string, number, object, array atd.).
{ "Database":"mysql", // Database type. "Host":"localhost", "User":"root", }
Úkol: Projděte si příklady z přednášky. Načtěte a vypište (uložte) data ve formátu JSON (ze souboru nebo webu).
Komunikace klient-server
Vyjděte ze znalosti získaných na přednášce a vytvořte jednoduchou aplikaci klienta, kde pomoci FXML vytvoříte jednoduché okno se vstupním řádkem a tlačítkem SEND. Aplikace se automaticky připojí k serveru a po kliknutí na tlačítko SEND odešle text napsaný ve vstupním řádku na server.
Aplikaci prakticky ověřte na cvičení.
Obsah vstupního řádku (např. login a vaše jméno) odešlete na server do školní sítě 158.196.157.108:5000
import java.io.DataOutputStream; import java.net.Socket; public class SimpleClient { public static void main(String[] args ) { try(Socket server = new Socket("localhost",5000)){ DataOutputStream out = new DataOutputStream(server.getOutputStream()); out.writeUTF("Žluťoučký kůň"); out.writeUTF("QUIT"); out.close(); }catch(Exception e) { System.out.println("Chyba spojení"); } } }